TV, books, stuff. Here's room for almost everything. A classic piece of furniture specially TV-adapted with lots of space for cables and electronics β and well-thought-out solutions for tidy installation.
An extra-wide TV bench is perfect for a larger TV β and has plenty of space for all the accessories you want to keep close at hand.
Of course your home should be a safe place for the entire family. Thatβs why a safety fitting is included so that you can attach the media unit to the wall.
Adjustable hinges allow you to adjust the door both horizontally, vertically and in depth.
Hide or display your things by combining open and closed storage.
The cable outlet at the back of the TV bench makes it easy to gather and organise all wires.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
We recommend a TV bench to be a bit wider than the TV placed on it. This TV bench suits a TV up to 80 inches. You can choose a larger TV if it's not heavier than the specified max load for the bench's top.
The top panel of the TV bench is intended for a TV with a maximum weight of 40 kg.
WARNING! Tipping hazard β this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Depth: | 46 cm |
| Height: | 199 cm |
| Width: | 346 cm |
| Max. load on top panel: | 40 kg |
| High cabinet with 2 doors HAUGA | |
| Article no: | 704.150.58 |
| Packages: | 6 |
| package 1 | |
| Length: | 121 cm |
| Width: | 47 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 19,93 kg |
| Weight Net: | 18,38 kg |
| Volume per package: | 45,9 l |
| package 2 | |
| Length: | 72 cm |
| Width: | 43 cm |
| Height: | 12 cm |
| Weight Gross: | 20,50 kg |
| Weight Net: | 19,73 kg |
| Volume per package: | 36,1 l |
| package 3 | |
| Length: | 75 cm |
| Width: | 47 cm |
| Height: | 9 cm |
| Weight Gross: | 15,00 kg |
| Weight Net: | 14,05 kg |
| Volume per package: | 30,3 l |
| TV bench HAUGA | |
| Article no: | 705.933.81 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 98 cm |
| Width: | 46 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 29,30 kg |
| Weight Net: | 28,14 kg |
| Volume per package: | 51,8 l |
| package 2 | |
| Length: | 211 cm |
| Width: | 46 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 35,60 kg |
| Weight Net: | 33,86 kg |
| Volume per package: | 65,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya