An easy-to-place and modern-styled pedal bin in a smaller size. Soft-closing lid, removable inner bin and practical handle – everything to make handling waste in a bathroom or office a little easier.
The lid has soft-closing hinges, which prevent the risk of getting your fingers caught when closing it.
Easy to empty and clean as the inner bucket can be removed.
The bin is easy to move since it has a handle on the back.
For easy and hygienic use and emptying, complete with a waste bag that has a volume of 10–20 litres (not available in the IKEA range).
The non-slip feet keep the waste bin firmly in place on the floor.
You can use this bin anywhere in your home, even in damp areas like the kitchen and bathroom.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Diameter: | 24 cm |
| Height: | 34 cm |
| Volume: | 9 l |
| Width: | 24 cm |
| Depth: | 28 cm |
| Depth, including pedal/hinge: | 31 cm |
| Article no: | 905.953.98 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 34 cm |
| Width: | |
| Height: | |
| Weight Gross: | 1,30 kg |
| Weight Net: | 1,28 kg |
| Volume per package: | 24,7 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya