A modern-styled pedal bin that becomes an elegant interior detail in your kitchen, bathroom or office. Easy to use, empty and move thanks to its soft-closing lid, removable inner bin and handle.
The lid has soft-closing hinges, which prevent the risk of getting your fingers caught when closing it.
Easy to empty and clean as the inner bucket can be removed.
The bin is easy to move since it has a handle on the back.
The non-slip feet keep the waste bin firmly in place on the floor.
You can use this bin anywhere in your home, even in damp areas like the kitchen and bathroom.
For easy and hygienic use and emptying, complete with a waste bag that has a volume of 20–30 litres (not available in the IKEA range).
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Diameter: | 30 cm |
| Height: | 45 cm |
| Volume: | 18 l |
| Width: | 30 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Depth, including pedal/hinge: | 36 cm |
| Article no: | 305.954.00 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 44 cm |
| Width: | |
| Height: | |
| Weight Gross: | 2,24 kg |
| Weight Net: | 2,20 kg |
| Volume per package: | 46,6 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya