Since IVAR storage system is so good at what it does, it has faithfully served customers’ needs across the home for over 50 years. Attics, living rooms, pantries and bedrooms – they all love IVAR.
The cabinet fits in IVAR storage system, but you can also use it freestanding.
Untreated solid wood is a durable natural material which is even more hard-wearing and easy to look after if you oil or wax the surface.
You can move shelves and adapt spacing to suit your needs.
Solid pine is a natural material which ages beautifully and gains its own unique character over time.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Possible to separate for recycling or energy recovery if available in your community.
| Width: | 160 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Height: | 163 cm |
| Max. load/shelf: | 50 kg |
| Cabinet IVAR | |
| Article no: | 502.149.99 |
| Packages: | 4 |
| Length: | 87 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 18 cm |
| Weight Gross: | 19,65 kg |
| Weight Net: | 18,59 kg |
| Volume per package: | 62,2 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya