A round shape and different materials and finishes create a dynamic yet balanced look. This black side table combines a sleek modern expression with a sturdy construction and practical features.
Well-thought-out design with various materials and finishes. A smoked glass tabletop, powder-coated tubular steel legs and a marble-effect display space below – giving the table a personal character.
Suitable for use in public environments.
The glass tabletop has room for beverages, snacks and other treats – while the display space is perfect for remote controls, magazines you want to keep within easy reach or beautiful books.
Combine with the black FRÖTORP coffee table to create a dynamic room and enjoy a larger table surface.
The board on the display space below is reversible, allowing you to choose between the marble effect for a vibrant look or a solid black surface to enhance the minimalist expression.
The tabletop’s glass is stain-resistant and easy to clean.
The round FRÖTORP side table has a straightforward and solid look with materials that are both hardwearing and timeless.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Tempered glass should be handled with care! A damaged edge or a scratched surface can cause the glass to break suddenly.
This table has been developed for public use and meets the requirements for safety, durability and stability set forth in the following standard: EN 15372.
Max load on table top: 10 kg.
| Diameter: | 48 cm |
| Height: | 45 cm |
| Max. load: | 20 kg |
| Max. load/shelf: | 10 kg |
| Article no: | 104.975.80 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 62 cm |
| Width: | 50 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 10,31 kg |
| Weight Net: | 9,32 kg |
| Volume per package: | 20,1 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya