VIHALS dining furniture offers good value with style, versatility and lasting quality. The tables and chairs come in different shapes, sizes and colours to meet your specific taste and needs.
Clean, minimalist design with modern air integrates seamlessly into a variety of interior settings.
Melamine foil tabletop is both functional and easy to clean with a damp cloth.
The chair is easy to store when not in use, since you can stack up to 6 chairs on top of each other.
The high-strength, powder-coated steel underframe provides a stable foundation with enhanced resistance to rust and corrosion, ensuring long-term durability.
This lightweight chair, made of high-strength powder-coated steel and plastic, is easy to carry and wipe clean.
By using high-strength steel parts in this product, we maximise resource efficiency, using less material compared to regular steel while delivering superior durability and strength.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Only recommended for indoor use.
Seats 4.
Possible to separate for recycling or energy recovery if available in your community.
This chair has been tested for home use and meets the requirements for durability and safety, set forth in the following standards: EN 12520 and EN 1022.
This seating furniture is tested and complies with relevant strength and durability standards. The tests simulate typical usage of the product and are based on use by persons weighing up to 110 kg.
| Table length: | 125 cm |
| Table width: | 74 cm |
| Table height: | 75 cm |
| Chair width: | 45 cm |
| Chair depth: | 47 cm |
| Chair height: | 79 cm |
| Table top VIHALS | |
| Article no: | 805.945.54 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 131 cm |
| Width: | 77 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 12,45 kg |
| Weight Net: | 11,31 kg |
| Volume per package: | 25,0 l |
| Underframe VIHALS | |
| Article no: | 005.945.53 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 149 cm |
| Width: | 13 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 7,80 kg |
| Weight Net: | 7,40 kg |
| Volume per package: | 11,2 l |
| Chair VIHALS | |
| Article no: | 805.927.34 |
| Packages: | 4 |
| Length: | 97 cm |
| Width: | 49 cm |
| Height: | 9 cm |
| Weight Gross: | 3,48 kg |
| Weight Net: | 2,65 kg |
| Volume per package: | 44,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya