A clock without the tick-tock. The mechanism has a silent movement so you can relax and sleep undisturbed by the sound. Minimalistic and elegant design β making its presence felt in silence.
Accurate at keeping time as it is fitted with a quartz movement.
No disturbing ticking sounds since the clock has a silent quartz movement.
Stock availability is updated every 20 minutes
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
Batteries are sold separately. IKEA recommends LADDA rechargeable battery. This clock also works with alkaline batteries, 1xAA.
Screws for wall mounting not included. IKEA recommends using ALFTA adhesive hook. Sold separately.
| Depth: | 3,5 cm |
| Diameter: | 28 cm |
| Article no: | 206.170.87 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 30 cm |
| Width: | 28 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 0,46 kg |
| Weight Net: | 0,32 kg |
| Volume per package: | 3,4 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya