This alarm clock has a simple and clean design, a classic button on top to turn the alarm off – and a slightly unexpected yet very practical storage compartment for pens or other small things.
The easy-to-use mechanical button on top makes it easy to turn the alarm off – even when you're drowsy.
With its practical compartment for pens or small things, this is more than just an alarm clock – it can also help you keep your desk or hallway tidy.
It’s easy to quickly read the time thanks to the dial's clear numbers and the difference in thickness between the hour and minute hands.
The tops of the minute and hour hands reflect light, so you can see the time in the dark without turning on a lamp.
It comes with clear instructions that have illustrations showing how to set the time and how to set, activate and turn off the alarm.
No disturbing ticking sounds since the clock has a silent quartz movement.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Rechargeable batteries are sold separately. IKEA recommends LADDA rechargeable battery 1900 mAh HR06 AA 1.2V. 1 piece required.
| Height: | 86 mm |
| Width: | 110 mm |
| Depth: | 63 mm |
| Article no: | 106.204.48 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 11 cm |
| Width: | 9 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 0,19 kg |
| Weight Net: | 0,16 kg |
| Volume per package: | 0,7 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya