This alarm clock resembles a tall hat with a rounded brim – when the alarm goes off, it rocks from side to side. The hands’ luminous tips also make it easy to see the time, even in the middle of the night.
The clock rocks playfully from side to side when the alarm goes off.
It comes with clear instructions that have illustrations showing how to set the time and how to set, activate and turn off the alarm.
The alarm is easily set and activated/deactivated on the back of the clock.
The tops of the minute and hour hands reflect light, so you can see the time in the dark without turning on a lamp.
No disturbing ticking sounds since the clock has a silent quartz movement.
There’s an alarm to set to help you wake up on time. The buttons are in the back to keep the clock looking clean and streamlined.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Rechargeable batteries are sold separately. IKEA recommends LADDA rechargeable battery 1900 mAh HR06 AA 1.2V. 1 piece required.
| Height: | 114 mm |
| Width: | 113 mm |
| Depth: | 67 mm |
| Article no: | 606.197.01 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 12 cm |
| Width: | 12 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 0,20 kg |
| Weight Net: | 0,15 kg |
| Volume per package: | 1,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya