A combination with both doors and drawers, as well as hidden and open storage. The characteristic top shelf is a common feature in the entire HAUGA series and adds to the classic style.
An extra-wide TV bench is perfect for a larger TV – and has plenty of space for all the accessories you want to keep close at hand.
Of course your home should be a safe place for the entire family. That’s why a safety fitting is included so that you can attach the media unit to the wall.
Adjustable hinges allow you to adjust the door both horizontally, vertically and in depth.
Hide or display your things by combining open and closed storage.
The cable outlet at the back of the TV bench makes it easy to gather and organise all wires.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
The top panel of this TV bench can hold a max load of 40 kg, and it should not be used as a bench for seating.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
We recommend a TV bench to be a bit wider than the TV placed on it. This TV bench suits a TV up to 80 inches. You can choose a larger TV if it's not heavier than the specified max load for the bench's top.
| Width: | 276 cm |
| Height: | 116 cm |
| Depth: | 46 cm |
| Max. load on top panel: | 40 kg |
| Cabinet with 2 doors HAUGA | |
| Article no: | 404.150.74 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 89 cm |
| Width: | 47 cm |
| Height: | 9 cm |
| Weight Gross: | 18,15 kg |
| Weight Net: | 17,20 kg |
| Volume per package: | 36,0 l |
| package 2 | |
| Length: | 89 cm |
| Width: | 47 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 19,00 kg |
| Weight Net: | 17,65 kg |
| Volume per package: | 46,3 l |
| TV bench HAUGA | |
| Article no: | 605.933.86 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 98 cm |
| Width: | 46 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 29,30 kg |
| Weight Net: | 28,16 kg |
| Volume per package: | 51,8 l |
| package 2 | |
| Length: | 211 cm |
| Width: | 46 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 35,60 kg |
| Weight Net: | 33,86 kg |
| Volume per package: | 65,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya