A tight space or an unused wall? This shelf almost always fits. You can also choose to hang it vertically or horizontally depending on space and storage needs.
Shallow shelves help you to use the walls in your home efficiently. They hold a lot of things without taking up much space in the room.
Choose if you want to mount the shelf horizontally or vertically on the wall.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Surabaya
When the wall shelf unit is hung in a horizontal position the total max. load is 25 kg. When hung in a vertical position the max. load is 3 kg per shelf.
Combines with other products in the LACK series.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Screws for wall mounting sold separately.
| Width: | 30 cm |
| Depth: | 28 cm |
| Height: | 190 cm |
| Max. load: | 25 kg |
| Max. load/shelf: | 3 kg |
| Article no: | 805.928.71 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 195 cm |
| Width: | 31 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 13,60 kg |
| Weight Net: | 12,52 kg |
| Volume per package: | 64,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Surabaya