Easy to use and love. SALTSJÖBADEN sofa is both soft and supportive with pocket springs and comfortable back cushions. Its simple, clean design fits anywhere – and you can remove and wash the cover.
The innovative construction of the pocket springs maximises comfort while minimising the amount of foam.
Pocket springs in the seat, soft yet supportive back cushions and well-balanced dimensions make for truly comfortable seating.
Comfort that lasts and regains its shape every time you stand up – all thanks to the pocket springs.
The cover is easy to remove and wash – when it’s time for a refresh at home, you can change to a new cover to extend the sofa’s life even further.
The legs leave space under the sofa in order to create an airy look and make it easier for you when cleaning.
At least 90% recycled polyester in all fabrics and at least 70% recycled polyester in all wadding
Complement with the armchair and footstool in the same series for a uniform style.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Armrest height: | 64 cm |
| Armrest width: | 13 cm |
| Depth: | 88 cm |
| Free height under furniture: | 16 cm |
| Height including back cushions: | 89 cm |
| Seat depth: | 55 cm |
| Seat height: | 45 cm |
| Seat width: | 140 cm |
| Width: | 164 cm |
| Frame, 2-seat sofa SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 706.074.58 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 86 cm |
| Width: | 47 cm |
| Height: | 28 cm |
| Weight Gross: | 15,60 kg |
| Weight Net: | 14,35 kg |
| Volume per package: | 110,0 l |
| package 2 | |
| Length: | 150 cm |
| Width: | 86 cm |
| Height: | 48 cm |
| Weight Gross: | 31,50 kg |
| Weight Net: | 26,17 kg |
| Volume per package: | 612,8 l |
| Cover for 2-seat sofa SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 206.171.67 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 3,45 kg |
| Weight Net: | 3,11 kg |
| Volume per package: | 15,7 l |
| Leg BANKABY | |
| Article no: | 006.240.55 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 19 cm |
| Width: | 7 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 0,42 kg |
| Weight Net: | 0,39 kg |
| Volume per package: | 0,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya