Easy to use and love. SALTSJÖBADEN sofa-bed is soft and supportive with pocket springs that make it comfortable to both sit and lie down on. It has a clean, simple look – and unfolds quickly and smoothly.
Transforms from a sofa to a bed in a flash – easy and comfortable for you and your guests.
Folds out forward, making it easy to access the bed space from both sides – perfect for 2 people.
A generous 160 cm bed width provides space for two adults.
The cover is easy to keep clean since it is removable and can be machine washed.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Armrest height: | 64 cm |
| Armrest width: | 13 cm |
| Bed length: | 198 cm |
| Bed width: | 161 cm |
| Depth: | 105 cm |
| Height including back cushions: | 100 cm |
| Seat height: | 46 cm |
| Seat width: | 161 cm |
| Width: | 185 cm |
| Frame 2-seat sofa-bed SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 006.075.60 |
| Packages: | 3 |
| package 1 | |
| Length: | 103 cm |
| Width: | 61 cm |
| Height: | 25 cm |
| Weight Gross: | 21,50 kg |
| Weight Net: | 19,45 kg |
| Volume per package: | 157,1 l |
| package 2 | |
| Length: | 166 cm |
| Width: | 83 cm |
| Height: | 52 cm |
| Weight Gross: | 37,50 kg |
| Weight Net: | 30,40 kg |
| Volume per package: | 707,4 l |
| package 3 | |
| Length: | 166 cm |
| Width: | 78 cm |
| Height: | 32 cm |
| Weight Gross: | 35,50 kg |
| Weight Net: | 30,04 kg |
| Volume per package: | 410,4 l |
| Cover for 2-seat sofa-bed SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 906.075.89 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 10 cm |
| Weight Gross: | 5,00 kg |
| Weight Net: | 4,57 kg |
| Volume per package: | 20,6 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya