There is more to STRANDMON footstool than meets the eye. Rest your feet on it, use it as an extra seat and store your things in the hidden space under the seat – close at hand but out of sight.
Rest your feet on the footstool or use it as an extra seat wherever you need it in the home when friends come over.
The storage space under the footstool’s seat holds items you want close at hand and helps you keep the area around your wing chair neat and tidy.
This cover is made of Tommaboda, a soft velour fabric with a vibrant and dynamic look that beautifully catches the light.
Use the footstool together with STRANDMON wing chair or move it around and use it on its own as an extra seat.
10-year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This seating furniture is for domestic/home use and is tested according to EN 12520.
| Length: | 60 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 44 cm |
| Article no: | 206.131.93 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 62 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 34 cm |
| Weight Gross: | 8,66 kg |
| Weight Net: | 7,20 kg |
| Volume per package: | 88,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya