Bringing new life to an old favourite. We first introduced this chair in the 1950’s. Some 60 years later we brought it back into the range with the same craftsmanship, comfort and appearance. Enjoy!
You can really loosen up and relax in comfort because the high back on this chair provides extra support for your neck.
This cover is made of Tommaboda, a soft velour fabric with a vibrant and dynamic look that beautifully catches the light.
10-year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This seating furniture is for domestic/home use and is tested according to EN 12520.
| Width: | 82 cm |
| Depth: | 96 cm |
| Height: | 101 cm |
| Seat width: | 49 cm |
| Seat depth: | 54 cm |
| Seat height: | 45 cm |
| Article no: | 506.131.77 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 106 cm |
| Width: | 74 cm |
| Height: | 52 cm |
| Weight Gross: | 29,36 kg |
| Weight Net: | 24,81 kg |
| Volume per package: | 407,9 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya