Easy to use and love. SALTSJÖBADEN armchair is both soft and supportive with pocket springs and a comfortable back cushion. Its simple, clean design fits anywhere – and you can remove and wash the cover.
The innovative construction of the pocket springs maximises comfort while minimising the amount of foam.
Pocket springs in the seat, a soft yet supportive back cushion and well-balanced dimensions make for truly comfortable seating.
The cover is easy to remove and wash – when it’s time for a refresh at home, you can change to a new cover to extend the armchair’s life even further.
The legs leave space under the sofa in order to create an airy look and make it easier for you when cleaning.
At least 90% recycled polyester in all fabrics and at least 70% recycled polyester in all wadding
Complement with the footstool and sofa and in the same series for a uniform style.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Width: | 93 cm |
| Depth: | 88 cm |
| Height: | 89 cm |
| Free height under furniture: | 16 cm |
| Seat width: | 69 cm |
| Seat depth: | 55 cm |
| Seat height: | 45 cm |
| Leg BANKABY | |
| Article no: | 006.240.55 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 19 cm |
| Width: | 7 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 0,42 kg |
| Weight Net: | 0,39 kg |
| Volume per package: | 0,5 l |
| Frame, armchair SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 106.074.75 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 99 cm |
| Width: | 86 cm |
| Height: | 47 cm |
| Weight Gross: | 31,40 kg |
| Weight Net: | 28,93 kg |
| Volume per package: | 400,2 l |
| Cover for armchair SALTSJÖBADEN | |
| Article no: | 306.075.68 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 2,37 kg |
| Weight Net: | 2,05 kg |
| Volume per package: | 11,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya