This storage system is our interpretation of heavy metal – sturdy, durable and flexible. Also easy to assemble, complete as needed and is robust enough to withstand moisture, dirt and heavy loads.
The shelf is perfect for heavy things since it can hold 95 kilos, which is twice as much load as a standard shelf.
You can use the sturdy, durable shelf anywhere in the home ‒ in the garage, bathroom, kitchen and pantry ‒ since it withstands moisture, dirt and heavy loads.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
If you combine two or more shelving units together, you should use the T-connector to make the combination more stable.
This storage has been tested for public use and meet the requirements following standard: EN 16121.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 85 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Height: | 190 cm |
| Post BROR | |
| Article no: | 503.332.85 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 205 cm |
| Width: | 7 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 5,28 kg |
| Weight Net: | 4,95 kg |
| Volume per package: | 7,8 l |
| Shelf BROR | |
| Article no: | 803.332.79 |
| Packages: | 5 |
| Length: | 85 cm |
| Width: | 39 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,89 kg |
| Weight Net: | 2,31 kg |
| Volume per package: | 5,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya