Heavy-duty, our way β a sturdy storage system that withstands moisture, dirt and heavy loads. Also easy to assemble, complete as needed and fits everywhere thanks to its clean design.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
You can use the extra shelves to make room for more stuff when your storage needs change.
The surface is hard-wearing, stain resistant and easy to keep clean.
The post is sturdy, durable and easy to clean β and is protected from rust since it is made of powder-coated galvanised steel.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Only for indoor use.
This storage has been tested for public use and meet the requirements following standard: EN 16121.
To build a safe and stable section with 190 cm posts, always use at least 4 shelves or 2 shelves and 1 cabinet (drawers do not contribute to the stability of the section).
WARNING! Tipping hazard β this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
If you combine two or more shelving units together, you should use the T-connector to make the combination more stable.
| Depth: | 4 cm |
| Height: | 190 cm |
| Package quantity: | 4 pieces |
| Article no: | 503.332.85 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 205 cm |
| Width: | 7 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 5,28 kg |
| Weight Net: | 4,95 kg |
| Volume per package: | 7,8 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya