ÄMMARYD side table has room for both lively gatherings with friends and lazy movie nights with family. The traditional design with a wooden tabletop and legs with a distinctive look give a crafted feel.
The tabletop has space for coffee mugs and tablets – and on the shelf you can display beautiful books or add baskets for hidden storage.
The slightly tapered legs create a sturdy and solid impression from the long side and a more slender one from the short side.
Thoughtful details, like the tabletop’s overhang and the connection between the legs and the top, create a handcrafted feel.
Can also be used as a bedside table.
The table has a traditional and natural expression with a durable wooden tabletop that enhances the character.
The simple and straightforward design makes the table easy to combine with many other furniture pieces and interior styles.
A perfect match with the EKTORP, SKRUVBY and HAUGA series.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Max load on table top: 15 kg.
| Height: | 58 cm |
| Max. load: | 15 kg |
| Length: | 59 cm |
| Width: | 40 cm |
| Article no: | 506.091.23 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 72 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 8,94 kg |
| Weight Net: | 8,30 kg |
| Volume per package: | 17,1 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya