Thick veneer worktops bring a warm, natural look to your kitchen. Made of particle board with a top layer of veneer, they use less raw material while offering durability. Available to take home today.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
The worktop is made of particle board covered with a top layer of veneer. This method allows us to use less wood in production.
Worktop with a thick oak veneer, a hardwearing natural material that can be sanded and surface treated when required.
Oak is an exceedingly strong and durable hardwood with a prominent grain. It darkens beautifully with age acquiring a golden-brown undertone.
Every worktop is unique, with varying grain pattern and natural colour shifts that are part of the charm of wood.
For quick installation and easy maintenance the worktop is pre-treated with hard wax oil.
The worktop has a narrow stave design that gives it a timeless and versatile look that complements both modern and traditional kitchens.
You can cut the worktop to the length you want and cover the edges with the included edging strip.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Supporting legs are required when an overhang exceeds 25 cm. The maximum distance between these legs should not be more than 80 cm.
Not suitable for use in wet rooms.
Not suitable for outdoor use.
Finished edges on all 4 sides.
Please note that the actual colours of our products may vary slightly from the colours shown online.
| Thickness, veneer: | 3 mm |
| Length: | 186 cm |
| Depth: | 63,5 cm |
| Thickness: | 3,8 cm |
| Article no: | 503.351.90 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 193 cm |
| Width: | 67 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 28,90 kg |
| Weight Net: | 26,91 kg |
| Volume per package: | 60,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya