METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with VOXTORP fronts in matte white with integrated handles, you get a modern and minimalist expression.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
Suspension rail sold separately.
Legs are sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 30,0 cm |
| System, depth: | 37 cm |
| Depth: | 38,6 cm |
| Frame, height: | 80,0 cm |
| Door VOXTORP | |
| Article no: | 804.184.19 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 86 cm |
| Width: | 30 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 3,84 kg |
| Weight Net: | 3,59 kg |
| Volume per package: | 6,5 l |
| Wall cabinet frame METOD | |
| Article no: | 504.172.99 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 81 cm |
| Width: | 44 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 11,50 kg |
| Weight Net: | 10,86 kg |
| Volume per package: | 21,8 l |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 605.248.83 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 804.173.49 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 37 cm |
| Width: | 26 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 2,35 kg |
| Weight Net: | 2,32 kg |
| Volume per package: | 3,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya