METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with HEJSTA glass door in white with metal frame and integrated handle, you get a classic modern look.
Door lift with catch for gentle closing included.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
Handle included.
Handle with care! A damaged edge or scratched surface can cause the glass to suddenly crack or break. Avoid bumps from the side - this is where the glass is most vulnerable.
Handle with care! A damaged edge or scratched surface can cause the glass to suddenly crack and/or break. Avoid collisions from the side - this is where the glass is most vulnerable.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 60,0 cm |
| Depth: | 38,8 cm |
| Height: | 80,0 cm |
| Glass door HEJSTA | |
| Article no: | 205.266.62 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 67 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 3,23 kg |
| Weight Net: | 2,78 kg |
| Volume per package: | 9,4 l |
| Wall cabinet METOD | |
| Article no: | 802.710.21 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 82 cm |
| Width: | 61 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 15,00 kg |
| Weight Net: | 14,05 kg |
| Volume per package: | 32,2 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 402.711.55 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 35 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 4,84 kg |
| Weight Net: | 4,73 kg |
| Volume per package: | 2,4 l |
| Hinge w damper for horizontal door UTRUSTA | |
| Article no: | 204.624.91 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 36 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 1,81 kg |
| Weight Net: | 1,66 kg |
| Volume per package: | 3,1 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya