METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with ENKÖPING glass doors in white foil with subtle grain structure you get a classic look and warm wood character.
You can customise spacing as you need, because the shelf is adjustable.
You can choose to mount the door on the right or left side.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
Snap-on hinges can be mounted on the door without screws, and you can easily remove the door for cleaning.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Handle with care! A damaged edge or scratched surface can cause the glass to suddenly crack and/or break. Avoid collisions from the side - this is where the glass is most vulnerable.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
To be completed with a knob or a handle.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
| Width: | 40,0 cm |
| System, depth: | 37 cm |
| Depth: | 38,9 cm |
| Height: | 80,0 cm |
| Glass door ENKÖPING | |
| Article no: | 305.058.76 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 86 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 3,82 kg |
| Weight Net: | 3,43 kg |
| Volume per package: | 7,3 l |
| Wall cabinet frame METOD | |
| Article no: | 002.710.15 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 82 cm |
| Width: | 45 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 12,49 kg |
| Weight Net: | 11,87 kg |
| Volume per package: | 23,7 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 702.711.54 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 36 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 3,20 kg |
| Weight Net: | 3,13 kg |
| Volume per package: | 1,6 l |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 605.248.83 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya