METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with VEDDINGE fronts in white with smooth clean lines, you get a kitchen with a light and spacious atmosphere.
MAXIMERA drawer is a smooth-running, full-extension drawer with built-in dampers so that it closes slowly, softly and quietly.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
To be completed with a knob or a handle.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 80,0 cm |
| System, depth: | 37 cm |
| Depth: | 38,6 cm |
| Frame, height: | 80,0 cm |
| Drawer front VEDDINGE | |
| Article no: | 202.744.66 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 91 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,30 kg |
| Weight Net: | 3,91 kg |
| Volume per package: | 7,5 l |
| Base cabinet frame METOD | |
| Article no: | 502.708.91 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 82 cm |
| Width: | 45 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 13,98 kg |
| Weight Net: | 13,33 kg |
| Volume per package: | 23,8 l |
| Drawer, high MAXIMERA | |
| Article no: | 002.711.00 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 75 cm |
| Width: | 38 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 6,47 kg |
| Weight Net: | 5,89 kg |
| Volume per package: | 21,8 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya