METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with VOXTORP fronts in matt dark grey with integrated handles, you get a modern look that feels warm and calming.
Door lift with catch for gentle closing included.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
| Width: | 40,0 cm |
| System, depth: | 37,0 cm |
| Depth: | 39,1 cm |
| Height: | 80,0 cm |
| Drawer front VOXTORP | |
| Article no: | 904.560.57 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 49 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 2,63 kg |
| Weight Net: | 2,35 kg |
| Volume per package: | 4,9 l |
| Wall cabinet frame METOD | |
| Article no: | 002.710.15 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 82 cm |
| Width: | 45 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 12,49 kg |
| Weight Net: | 11,87 kg |
| Volume per package: | 23,7 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 602.711.40 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 37 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 3,31 kg |
| Weight Net: | 3,29 kg |
| Volume per package: | 4,8 l |
| Hinge w damper for horizontal door UTRUSTA | |
| Article no: | 204.624.91 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 36 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 1,81 kg |
| Weight Net: | 1,66 kg |
| Volume per package: | 3,1 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya