METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with ENKÖPING glass doors in white foil with subtle grain structure you get a classic look and warm wood character.
You can choose to mount the door on the right or left side.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
Snap-on hinges can be mounted on the door without screws, and you can easily remove the door for cleaning.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
To be completed with a knob or a handle.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 40,0 cm |
| System, depth: | 37,0 cm |
| Depth: | 38,9 cm |
| Height: | 40,0 cm |
| Glass door ENKÖPING | |
| Article no: | 805.058.74 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 46 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,00 kg |
| Weight Net: | 1,73 kg |
| Volume per package: | 3,9 l |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 605.248.83 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya