Good lighting creates atmosphere and function and makes life easier. This LED lighting strip is designed for the ENHET and PLATSA series, but is just as easy to install in other kitchens and wardrobes.
You can use the lighting strip under ENHET wall cabinets and open wall frames as work lighting – or use it to create a cosy light inside the open wall frames.
With this LED lighting strip you get both a functional light and a nice atmosphere in your ENHET kitchen – making cooking more enjoyable, safer and easier.
If you connect the lighting strip to TRÅDFRI driver and wireless dimmer, you can easily turn on, turn off and dim your lighting as needed.
By connecting this product to the DIRIGERA hub, you get even more out of it and can also control it, together with other smart products, in the IKEA Home smart app.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This product is part of our smart home range. Connect it, along with other smart products, to DIRIGERA hub and IKEA Home smart app for more features and functions.
To be completed with TRÅDFRI LED driver and FÖRNIMMA power supply cord, sold separately.
You can connect as many LED lighting strips as you like, as long as the total wattage of the products does not exceed the maximum wattage of the connected driver(s).
Remote control is sold separately.
Built-in LED light source.
The light source has a lifetime of approx. 25,000 hours. This corresponds to about 20 years if the lamp is on for 3 hours per day.
Colour Rendering Index (CRI): >90.
Special waste handling may be required. Please contact your local authorities for more information.
Approved for IP20.
This product bears the CE mark.
| Luminous flux: | 380 lm |
| Length: | 60 cm |
| Width: | 1,8 cm |
| Height: | 1,8 cm |
| Cord length: | 3,5 m |
| Power: | 5,6 W |
| Article no: | 304.395.89 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 6 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 0,40 kg |
| Weight Net: | 0,29 kg |
| Volume per package: | 0,7 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya