This spacious drawer unit offers smart storage, next to a desk or freestanding. The clean expression is easy to like, mix with other styles or match with other items from the ALEX series.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This storage unit has been developed and tested for domestic use and meets the requirements for safety, durability and stability set forth in the following standard: EN 16122.
To be completed with 4 additional ALEX castors to be able to easily move the drawer unit to wherever you need it.
| Max. load: | 10 kg |
| Max. load/drawer: | 4 kg |
| Max. load small drawer: | 1 kg |
| Width: | 36 cm |
| Depth: | 45 cm |
| Height: | 50 cm |
| Depth of drawer (inside): | 39 cm |
| Article no: | 005.869.11 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 50 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 15 cm |
| Weight Gross: | 13,35 kg |
| Weight Net: | 12,52 kg |
| Volume per package: | 30,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya