A sweet, berry scent that makes your home feel joyful, warm and more alive. When this scented candle in glass has burned out, you can reuse the container as a tealight holder.
A happy and delightful scent that evokes memories of picking berries to home-made desserts – joyful moments shared with loved ones.
This sweet and refreshing scent of red berries creates a sense of well-being and helps you make your home feel truly your own.
The long burn time lets you enjoy the candle for longer.
At least 75% of the wax in this product is renewable plant-based wax.
When the candle has burned out, you can clean and reuse the container – for example as a tealight holder, a vase or for storing small items.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Surabaya
Never leave a burning candle unattended.
Keep away from things that can catch fire.
Keep away from children and pets.
Keep candles at least 5 cm apart.
Do not burn in a draught.
Do not place near a heat source.
Trim wick to 1 cm.
Snuff out the flame. Do not blow it out.
Keep wax pool clear of matches and debris.
Ventilate the room after use.
Avoid direct inhalation of any smoke.
Do not touch, may be hot.
| Burning time: | 50 hr |
| Diameter: | 10 cm |
| Height: | 9,3 cm |
| Article no: | 606.276.64 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 9 cm |
| Width: | |
| Height: | |
| Weight Gross: | 0,70 kg |
| Weight Net: | 0,70 kg |
| Volume per package: | 0,7 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya