Add this end-unit to your PAX wardrobe to maximise your clothing storage. The unit allows you to hang your clothes and store accessories on open shelves for easy access β while adding a personal touch.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
PAX end-unit has a simple and timeless design that is easy to personalise by adding boxes, baskets and lighting.
Want to be even more prepared for tomorrow's outfit? This end-unit can be used for clothes you plan to wear again soon or for airing clothes before placing them back in your PAX wardrobe.
A perfect combination of hanging storage and shelf storage.
4 fixed shelves and 1 fixed clothes rail are included.
Perfect where space is limited since the frame is narrow.
Adjustable feet make it possible to compensate for any irregularities in the floor.
With the PAX Planner, you can easily complete your combination with integrated lighting. After choosing the light source, the planner will work out which accessories you need to complete the solution.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Min. ceiling height required: 238 cm.
WARNING! Tipping hazard β this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
This unit must be attached to PAX wardrobe frame of the same height while using the included fasteners. Follow the assembly instructions included in the package.
Two persons are needed for the assembly of this furniture.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
4 fixed shelves and 1 fixed clothes rail are included.
| Depth: | 20 cm |
| Height: | 236 cm |
| Width: | 58 cm |
| Article no: | 506.038.52 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 241 cm |
| Width: | 21 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 24,50 kg |
| Weight Net: | 22,99 kg |
| Volume per package: | 53,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya