Small spaces, big needs β especially when you eat, sleep and play all in one room! LASTARE storage solutions with ALTARLIDEN organisers and accessories like boxes, keep linens, clothes and toys tidy!
Adjustable feet make it possible to compensate any irregularities in the floor.
With LASTARE planning tool, itβs easy to create a solution tailored just for you, your home and your storage needs.
It's easy to add, remove or rearrange parts you already have to adapt your LASTARE storage solution to a new phase in life with new or changing needs.
The chest of drawers has 3 deep drawers and 1 shallow drawer, giving you flexible options to plan and organise your storage.
With dimensioned STUK boxes, you can perfectly organise your things and make the most of the available space.
The frame has numerous pre-drilled holes, allowing you to mount ALTARLIDEN interior organisers at various heights to make the most of available space.
Create extra storage space up high with LASTARE height extension unit.
Doors and hinges are included.
A narrow door takes up less room when opened, which is perfect in tight spaces β for example between a wardrobe and a bed or in a hallway.
Unused space turns into smart added storage when you fix ALTARLIDEN hook rack in place in the pre-drilled holes of the frame's side panels.
Personalise your storage with boxes in a range of colours and styles.
The opening in the frameβs back panel makes cable management easier.
You can easily join several LASTARE frames together using the included connector screws. All you need is a screwdriver.
The minimalist design allows the solution to seamlessly integrate with the walls, creating a clean and lightweight expression in a compact space.
Adjustable feet make it possible to compensate for any irregularities in the floor.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
WARNING! Tipping hazard β this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
LASTARE frame, height 100 cm, can be mounted on top of the chest of drawers. The frame must then be anchored to the wall with the included fittings.
When placing one LASTARE frame on top of another, the widths must be the same. Only the upper one needs to be anchored to the wall. When anchoring to the wall, the included fittings must be used.
Knobs and handles are sold separately.
Interior accessories that help you organise inside your wardrobe are sold separately.
Two persons are needed for the assembly of this furniture.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
Keep LASTARE chest of drawers organised with boxes. For width 80 cm: 4 STUK boxes with compartments 17x32x10 cm, or 1 STUK box with compartments 32x51x10 cm and 1 STUK box with compartments 17x32x10 cm.
Doors and hinges are included.
| Width: | 260 cm |
| Depth: | 42 cm |
| Height: | 200 cm |
| Frame with doors LASTARE | |
| Article no: | 006.026.85 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 109 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 28,50 kg |
| Weight Net: | 27,32 kg |
| Volume per package: | 50,1 l |
| Frame LASTARE | |
| Article no: | 506.026.78 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 102 cm |
| Width: | 43 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 20,30 kg |
| Weight Net: | 19,39 kg |
| Volume per package: | 35,4 l |
| Chest of 4 drawers LASTARE | |
| Article no: | 106.026.75 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 101 cm |
| Width: | 55 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 21,70 kg |
| Weight Net: | 20,60 kg |
| Volume per package: | 39,0 l |
| package 2 | |
| Length: | 112 cm |
| Width: | 54 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 26,90 kg |
| Weight Net: | 25,65 kg |
| Volume per package: | 40,7 l |
| Shelf ALTARLIDEN | |
| Article no: | 206.026.65 |
| Packages: | 6 |
| Length: | 79 cm |
| Width: | 39 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,59 kg |
| Weight Net: | 4,19 kg |
| Volume per package: | 7,4 l |
| Table LASTARE | |
| Article no: | 806.162.40 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 104 cm |
| Width: | 44 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 17,00 kg |
| Weight Net: | 16,08 kg |
| Volume per package: | 36,2 l |
| Bench LASTARE | |
| Article no: | 306.156.72 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 97 cm |
| Width: | 48 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 12,80 kg |
| Weight Net: | 11,88 kg |
| Volume per package: | 27,4 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya