Short on space for a wider storage solution? Go vertical! Add a height extension to your 200 cm high LASTARE frame – perfect for seasonal items or for things you don´t use every day but still want easy access to.
With LASTARE planning tool, it’s easy to create a solution tailored just for you, your home and your storage needs.
The height extension is a clever addition to a tall LASTARE frame, height 200 cm, if you want to create extra storage space up high – perfect for seasonal clothes or items you don’t use often.
Doors and hinges are included.
A narrow door takes up less room when opened, which is perfect in tight spaces – for example between a wardrobe and a bed or in a hallway.
Personalise your storage with boxes in a range of colours and styles.
You can easily join several LASTARE frames together using the included connector screws. All you need is a screwdriver.
The minimalist design allows the solution to seamlessly integrate with the walls, creating a clean and lightweight expression in a compact space.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
Two persons are needed for the assembly of this furniture.
Doors and hinges are included.
Only use on top of LASTARE frame, height 200 cm.
| Width: | 80 cm |
| Depth: | 42 cm |
| Height: | 36 cm |
| Article no: | 606.026.92 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 96 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 13,55 kg |
| Weight Net: | 12,76 kg |
| Volume per package: | 27,2 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya