Designed for all ages, LASTARE system offers flexible storage for clothes, shoes, toys and more. With 1 or more frames and ALTARLIDEN organisers, you can adapt the solution to your needs today and tomorrow.
With LASTARE planning tool, it’s easy to create a solution tailored just for you, your home and your storage needs.
Create extra storage space up high with LASTARE height extension unit.
Doors and hinges are included.
The frame has numerous pre-drilled holes, allowing you to mount ALTARLIDEN interior organisers at various heights to make the most of available space.
A narrow door takes up less room when opened, which is perfect in tight spaces – for example between a wardrobe and a bed or in a hallway.
Unused space turns into smart added storage when you fix ALTARLIDEN hook rack in place in the pre-drilled holes of the frame's side panels.
Personalise your storage with boxes in a range of colours and styles.
The opening in the frame’s back panel makes cable management easier.
You can easily join several LASTARE frames together using the included connector screws. All you need is a screwdriver.
The minimalist design allows the solution to seamlessly integrate with the walls, creating a clean and lightweight expression in a compact space.
Adjustable feet make it possible to compensate for any irregularities in the floor.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
Two persons are needed for the assembly of this furniture.
Min. ceiling height required: 210 cm.
Knobs and handles are sold separately.
Lighting sold separately.
Doors and hinges are included.
May be completed with products in the ALTARLIDEN series to organize and structure the storage.
May be completed with LASTARE height extension unit in the same width for added storage vertically.
| Frame width: | 60 cm |
| Frame, depth: | 62 cm |
| Frame, height: | 200 cm |
| Article no: | 306.026.84 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 204 cm |
| Width: | 61 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 30,05 kg |
| Weight Net: | 27,87 kg |
| Volume per package: | 56,0 l |
| package 2 | |
| Length: | 205 cm |
| Width: | 61 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 24,20 kg |
| Weight Net: | 22,07 kg |
| Volume per package: | 71,4 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya