Set the style with the light-orange, high-gloss and modern FARDAL door that truly stand out. Go all in and match with MALM bedside table and chest of drawers in the same colour and finish!
FARDAL door in a light orange colour with a modern high-gloss finish is guaranteed to be an eye-catcher in any bedroom.
Match with MALM bedside table and chest of 3 drawers in the same colour and finish for a uniform, fun and stylish look in your bedroom.
It can be combined with PAX frame and KOMPLEMENT interior organisers in white and grey beige.
Complete with BILLSBRO handle to enhance the style.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
The door can be hung with the opening to the right or the left.
Hinges with integrated dampers catch the door and close it slowly, silently and softly.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Surabaya
Knobs and handles are sold separately.
Fits with PAX wardrobe system.
This door can only be used with the 236cm high PAX frame.
Hinges are included in the combination but come in a separate package.
| Width: | 49,5 cm |
| Height: | 229,4 cm |
| Frame, height: | 236,4 cm |
| Thickness: | 1,8 cm |
| Door FARDAL | |
| Article no: | 405.994.93 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 237 cm |
| Width: | 50 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 12,44 kg |
| Weight Net: | 11,42 kg |
| Volume per package: | 23,8 l |
| Soft closing hinge KOMPLEMENT | |
| Article no: | 602.603.73 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,39 kg |
| Weight Net: | 0,38 kg |
| Volume per package: | 1,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Surabaya