ELVARLI storage system adapts to your space. The open solution with durable shelves creates an attractive display of your belongings. Psst! Please attach to the wall.
You can always adapt or complete this open storage solution as needed. Maybe the combination we’ve suggested is perfect for you, or you can easily create your own.
Adjustable shelves and clothes rail make it easy for you to customise the space according to your needs.
A lightweight, durable and adaptable modular wardrobe system.
ELVARLI storage system is a versatile solution for your entire home – choose how to combine the products to create an open storage or wardrobe that suits you perfectly.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
Two persons are needed for the assembly of this furniture.
| Width: | 165 cm |
| Depth: | 55 cm |
| Height: | 216 cm |
| Side unit ELVARLI | |
| Article no: | 602.961.69 |
| Packages: | 3 |
| Length: | 219 cm |
| Width: | 31 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 5,48 kg |
| Weight Net: | 4,60 kg |
| Volume per package: | 30,1 l |
| Cross-brace ELVARLI | |
| Article no: | 703.095.95 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 106 cm |
| Width: | 1 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 0,23 kg |
| Weight Net: | 0,22 kg |
| Volume per package: | 0,1 l |
| Shelf ELVARLI | |
| Article no: | 902.961.77 |
| Packages: | 12 |
| Length: | 82 cm |
| Width: | 51 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 3,43 kg |
| Weight Net: | 3,19 kg |
| Volume per package: | 12,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya