In small spaces, every detail matters. ALTARLIDEN interior organisers can be placed at different heights in LASTARE frames and easily moved around to optimise the storage – even when life and needs change.
ALTARLIDEN shelves come in a variety of widths and depths and are dimensioned to fit LASTARE frames.
LASTARE frames have numerous pre-drilled holes, allowing you to mount ALTARLIDEN shelves and interior organisers at various heights to make the most of the available space.
Shelf supports are included.
Install one or more shelves in your frame – tailor to your specific storage needs.
It's easy to add, remove or rearrange parts you already have to adapt your LASTARE storage solution to a new phase in life with new or changing needs.
With LASTARE planning tool, it’s easy to create a solution tailored just for you, your home and your storage needs.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Available in different widths and depths.
Not suitable for storing wet or soiled shoes.
The recommended maximum weight applies when the weight load is evenly distributed across the surface.
Shelf supports are included.
Dimensioned for LASTARE storage system.
Fits LASTARE frame, 80 x 62 cm.
| System, width: | 80 cm |
| System, depth: | 62 cm |
| Width: | 76,4 cm |
| Depth: | 57,9 cm |
| Thickness: | 1,8 cm |
| Article no: | 006.026.66 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 79 cm |
| Width: | 59 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 6,90 kg |
| Weight Net: | 6,46 kg |
| Volume per package: | 11,2 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya