Decorate your walls with pictures you love. The HÄCKHAGTORN series consists of pine frames that do your favourite motifs justice. Choose to keep the natural look or paint them in a colour you like.
Create a whole wall with pine frames for a natural look – or paint them in beautiful colours that reflect your personality.
With ALFTA adhesive hook you can easily hang this frame without nails or screws.
Go well with other pine products, such as NORDHÄGG picture ledge and IVAR storage system.
Front protection in plastic makes the frame safer to use.
Can be hung horizontally or vertically to fit in the space available.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Screws for wall mounting not included. IKEA recommends using ALFTA adhesive hook. Sold separately.
Different wall materials require different types of fixing devices. Use fixing devices suitable for the walls in your home, sold separately.
This frame fits with a picture that has dimensions 30x40 cm.
| Picture without mount, width: | 30 cm |
| Picture without mount, height: | 40 cm |
| Frame width: | 32 cm |
| Frame height: | 42 cm |
| Frame, depth: | 1 cm |
| Article no: | 106.141.12 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 42 cm |
| Width: | 32 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 0,25 kg |
| Weight Net: | 0,22 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya