Lots of food to take care of or meal prep for several days? This practical 3-pack is the solution. Generous size (1 litre!) and durable β use in the oven, microwave, air fryer, freezer and dishwasher.
Rectangular food containers in a practical 3-pack β perfect if you have plenty of food to store or like to prepare meals for several days.
With a generous 1-litre capacity, theyβre ideal if you know that you get extra hungry or want to share a meal with someone you care about.
The snap-on lid makes the container both airtight and leakproof, easy to bring along and helps reduce food waste.
The glass container doesnβt absorb odours or get stained by, for example, tomato sauce β making it easy to keep clean.
Helps you maximise storage in the fridge since the boxes are stackable.
Oven, microwave, freezer and dishwasher safe β all to make everyday use simple and versatile.
The size fits in most air fryers, perfect for cooking, heating or baking.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Wash this product before using it for the first time.
| Length: | 21 cm |
| Width: | 15 cm |
| Height: | 6 cm |
| Volume: | 1,0 l |
| Package quantity: | 3 pieces |
| Article no: | 706.238.30 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 23 cm |
| Width: | 23 cm |
| Height: | 17 cm |
| Weight Gross: | 2,60 kg |
| Weight Net: | 2,39 kg |
| Volume per package: | 8,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya