The KALLAX series adapts to taste, space and budget. This shelving unit has an airy and vibrant design with an underframe and compartments in various sizes that you can personalise with inserts and boxes.
Display your favourite items on the open shelves or add inserts to create a personalised solution with closed storage.
Adjustable feet; stands steady also on an uneven floor.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Frame, width: | 146,5 cm |
| Frame, depth: | 39 cm |
| Frame height: | 94 cm |
| Max. load/shelf: | 10 kg |
| Shelving unit KALLAX | |
| Article no: | 106.041.51 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 151 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 17 cm |
| Weight Gross: | 29,60 kg |
| Weight Net: | 28,09 kg |
| Volume per package: | 104,0 l |
| Underframe KALLAX | |
| Article no: | 805.018.90 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 152 cm |
| Width: | 24 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 4,99 kg |
| Weight Net: | 4,21 kg |
| Volume per package: | 15,9 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya