This durable, plastic sorting bin has a foldable lid that makes it easy to open even if you have several bins stacked on top of each other. Use several bins for sorting different types waste - or laundry.
Perfect for sorting dry waste made of plastic, metal, paper or glass, but can also be used for sorting things like dirty laundry or for storing cleaning supplies, hobby things and more.
Goes just as well in the kitchen, hallway, laundry room, on a glassed-in balcony or even in an office.
You can open the lid and reach the contents even if the bins are stacked on top of each other since the lid is foldable.
Part of the SORTERA series that helps you create a complete sorting or storage solution for waste, laundry, cleaning products or hobby things.
A lid is included to hide your waste. It’s removeable for easy cleaning or if you prefer to keep your bin open.
The product comprises of more than 50% recycled plastic.
The gently rounded corners make the bin easy to clean. You also avoid injuring yourself on sharp edges.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Not suitable for outdoor use.
Not approved for food contact.
To avoid tipping, do not stack more than 2 SORTERA 60 l bins on top of each other. Store heavier things at the bottom.
Lid included.
| Width: | 41 cm |
| Depth: | 55 cm |
| Height: | 45 cm |
| Volume: | 60 l |
| Article no: | 806.020.97 |
| Packages: | 2 |
| package 1 | |
| Length: | 55 cm |
| Width: | 45 cm |
| Height: | 40 cm |
| Weight Gross: | 1,75 kg |
| Weight Net: | 1,74 kg |
| Volume per package: | 99,7 l |
| package 2 | |
| Length: | 59 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 0,73 kg |
| Weight Net: | 0,73 kg |
| Volume per package: | 13,3 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya