Sleek and slim sofa with well-thought-out details that enhance both comfort and design. Easy to place in many different settings – and to live with so you can focus on quality time with family and friends.
Elegant, sleek sofa with simple lines and a slim design that goes well in many different settings.
The backrest is stored inside the armrests, making the packaging smaller and easier to bring home.
The rounded backrest and armrests add softness to the overall expression, while the placement of the legs gives the sofa a distinctive and personal character.
The seat cushion is built with zig-zag springs and foam, providing medium-firm comfort. The back cushion has foam filling that helps it keep its shape over time.
The cover is made from the polyester fabric Öreryd. It has a soft, slightly textured surface with a melange effect that creates a lively, multicoloured expression and holds up well over time.
10-year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This seating furniture is tested and complies with relevant strength and durability standards. The tests simulate typical usage of the product and are based on use by persons weighing up to 110 kg.
This cover’s ability to resist abrasion has been tested to handle 50,000 cycles. 15,000 cycles or more is suitable for furniture used every day at home. Over 30,000 cycles means a good ability to resist abrasion.
The cover has a lightfastness level of 5-6 (the ability to resist colour fading) on a scale of 1 to 8. According to industry standards, a lightfastness level of 4 or higher is suitable for home use.
| Armrest height: | 47 cm |
| Armrest width: | 12 cm |
| Depth: | 79 cm |
| Free height under furniture: | 14 cm |
| Height backrest: | 66 cm |
| Height including back cushions: | 77 cm |
| Seat depth: | 52 cm |
| Seat height: | 43 cm |
| Seat width: | 158 cm |
| Width: | 187 cm |
| Article no: | 906.185.16 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 170 cm |
| Width: | 66 cm |
| Height: | 31 cm |
| Weight Gross: | 44,98 kg |
| Weight Net: | 37,54 kg |
| Volume per package: | 347,8 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya