Once you sit down, you might not want to get up again. This sofa has a high backrest for a cosy, relaxing feel and super comfy cushions you can truly sink into – all wrapped in a neat and elegant design.
This sofa combines soft, cosy comfort with a modern design and neat armrests that evoke a sense of elegant lightness.
You can lean back into the high backrest, relax and enjoy the embracing comfort.
The back cushions let you sink in softly while providing comfortable support for your lower back.
The seat cushion is made with foam and zigzag springs that provide supportive comfort when sitting down.
The black steel legs add a modern and minimalist feel to the sofa.
The high legs create an airy look and make it easier to clean the floor under the sofa.
This cover is made of dope-dyed Gunnared fabric in polyester. It is a durable fabric with a wool-like feel, a warm look and a two-toned melange effect.
The cover is easy to keep clean since it can be machine washed and is easy to take off and put on again.
10-year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
| Armrest height: | 65 cm |
| Armrest width: | 10 cm |
| Depth: | 95 cm |
| Free height under furniture: | 16 cm |
| Height backrest: | 76 cm |
| Height including back cushions: | 96 cm |
| Seat depth: | 50 cm |
| Seat height: | 45 cm |
| Seat width: | 138 cm |
| Width: | 158 cm |
| Frame, 2-seat sofa MANNARP | |
| Article no: | 006.116.18 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 192 cm |
| Width: | 79 cm |
| Height: | 37 cm |
| Weight Gross: | 42,00 kg |
| Weight Net: | 34,57 kg |
| Volume per package: | 557,7 l |
| Cover for 2-seat sofa MANNARP | |
| Article no: | 806.114.26 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 3,47 kg |
| Weight Net: | 3,16 kg |
| Volume per package: | 13,4 l |
| Leg BANKABY | |
| Article no: | 006.240.55 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 19 cm |
| Width: | 7 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 0,42 kg |
| Weight Net: | 0,39 kg |
| Volume per package: | 0,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya