STRANDMON has a timeless look with modern comfort. The wing chair offers a soft embracing feel and the footstool with storage under the seat is nice to rest your feet on β or to use as extra seating.
You can really loosen up and relax in comfort because the high back on this chair provides extra support for your neck.
Rest your feet on the footstool or use it as an extra seat wherever you need it in the home when friends come over.
The storage space under the footstoolβs seat holds items you want close at hand and helps you keep the area around your wing chair neat and tidy.
This cover is made of Tibbleby, a soft dope-dyed polyester fabric with a slight lustre and a discreet herringbone pattern.
10-year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya
| Footstool with storage STRANDMON | |
| Article no: | 006.131.89 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 60 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 33 cm |
| Weight Gross: | 7,97 kg |
| Weight Net: | 6,74 kg |
| Volume per package: | 80,6 l |
| Wing chair STRANDMON | |
| Article no: | 206.131.69 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 106 cm |
| Width: | 74 cm |
| Height: | 47 cm |
| Weight Gross: | 27,55 kg |
| Weight Net: | 23,34 kg |
| Volume per package: | 364,7 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya