METOD kitchen system gives you endless possibilities to design your dream kitchen. Paired with ASPUDDEN fronts in light grey with thin frame, you get a minimalist look that feels calm and inviting.
You can customise spacing as you need, because the shelf is adjustable.
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
Snap-on hinges can be mounted on the door without screws, and you can easily remove the door for cleaning.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya
To be completed with legs and plinth, sold separately.
Suspension rail sold separately.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
To be completed with knobs or handles.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 60,0 cm |
| System, depth: | 37 cm |
| Depth: | 38,6 cm |
| Height: | 60,0 cm |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 605.248.83 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Door ASPUDDEN | |
| Article no: | 105.962.50 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 69 cm |
| Width: | 30 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,49 kg |
| Weight Net: | 2,21 kg |
| Volume per package: | 4,8 l |
| Wall cabinet frame METOD | |
| Article no: | 202.710.19 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 81 cm |
| Width: | 61 cm |
| Height: | 7 cm |
| Weight Gross: | 13,09 kg |
| Weight Net: | 11,98 kg |
| Volume per package: | 32,5 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 802.711.44 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 5,07 kg |
| Weight Net: | 5,04 kg |
| Volume per package: | 7,4 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya