This cover panel with a thin frame matches ASPUDDEN fronts in light grey, extending the design to the sides of base cabinets. With minimalist appeal, the series brings a timeless look to your kitchen.
The decorative cover panel gives the sides of base cabinets a uniform, cohesive look. The thin frame adds an elegant, subtle statement, creating shadows that bring depth and character to the expression.
Choose a cover panel in the same finish as your door for a uniform expression, or mix and match to suit your taste.
Foil gives a smooth and practical surface that is resistant to moisture and staining and easy to clean.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya
Fits METOD kitchen series.
Attaches to the side of a base cabinet at the end of a cabinet row. It cannot be cut or resized to fit other dimensions.
| Width: | 39,0 cm |
| Height: | 80,0 cm |
| Thickness: | 1,5 cm |
| Article no: | 005.962.79 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 89 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 3,42 kg |
| Weight Net: | 2,98 kg |
| Volume per package: | 7,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Surabaya