METOD kitchen system gives you the freedom to design your dream kitchen inside and out. Need a cure for unused corners? Use this cabinet to create an L- or U-shaped kitchen and get more space for big pots.
This cabinet makes good use of corner spaces with plenty of room for larger pots, pans and small appliances.
Doors are easy to mount in the right position since the hinges are adjustable in height, depth and width.
The included small wheel to be mounted on the door, ensures smooth closing.
Thorougly tested to ensure this product can withstand the high demands of everyday use in the kitchen.
The sturdy, 18 mm thick frame construction has a melamine surface that is moisture- and scratch-resistant, and easy to keep clean.
Back panel ensures a sturdy construction and stability.
The edgeband conceals the particleboard on all edges. It also seals and protects the cabinet surface from moisture and impact.
You can adjust the shelf height thanks the pre-drilled holes inside the cabinet.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Suspension rail sold separately.
Use VARIERA cover caps to cover unused drill holes, sold separately.
Legs and plinth are sold separately.
Hinges to mount doors on cabinet sold separately.
Doors are sold separately.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
May be completed with UTRUSTA interior fittings for efficient utilisation of the space.
May be completed with UTRUSTA corner base cabinet carousel.
All parts to assemble the cabinet are included (assembly instructions, cabinet parts, screws, dowels, nails, mounting brackets and cams).
2 hinges to connect the 2 doors included.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Depth without suspension rail: | 86,5 cm |
| Depth with suspension rail: | 87,5 cm |
| Width: | 87,5 cm |
| System, depth: | 60,0 cm |
| Frame, width: | 88 cm |
| Depth: | 58,8 cm |
| Height: | 80 cm |
| Frame, depth: | 88 cm |
| Article no: | 205.967.49 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 92 cm |
| Width: | 63 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 30,40 kg |
| Weight Net: | 28,64 kg |
| Volume per package: | 60,9 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya