This spacious drawer unit offers smart storage, next to a desk or freestanding. The clean expression is easy to like, mix with other styles or match with other items from the ALEX series.
Helps you keep your work surface clean and the most important things within easy reach.
The top drawer can be used for storing pens and other small things, and the bottom one for larger things.
Can be placed in the middle of a room because the back is finished.
Ideal if you need a compact solution where you can place a small printer on top and store A4 paper in the large bottom drawer.
Drawer unit on castors that you can easily move to where you need it for the moment.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
This product has been developed and tested for domestic use.
| Max. load: | 10 kg |
| Max. load/drawer: | 2 kg |
| Width: | 36 cm |
| Depth: | 45 cm |
| Height: | 50 cm |
| Depth of drawer (inside): | 41 cm |
| Castor ALEX | |
| Article no: | 104.806.12 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 23 cm |
| Width: | 10 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 0,44 kg |
| Weight Net: | 0,38 kg |
| Volume per package: | 1,2 l |
| Drawer unit ALEX | |
| Article no: | 005.869.11 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 50 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 15 cm |
| Weight Gross: | 13,35 kg |
| Weight Net: | 12,52 kg |
| Volume per package: | 30,5 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Kota Baru Parahyangan Bandung
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya