IVAR storage system has helped our customers for decades β in storage rooms, living rooms, pantries and bedrooms. This combination includes 2 box shelves with dividers and 4 open and adjustable shelves.
IVAR box shelf with divider is inspired by classic fruit stands and is great for desk accessories in the home office, packaged food in the pantry or for displaying beautiful items in the living room.
You can remove the divider in the middle if you want a full open box shelf β for example to make space for wider items.
You can move shelves and adapt spacing to suit your needs.
Solid pine is a natural material which ages beautifully and gains its own unique character over time.
You can personalise the furniture even more by staining or painting it your favourite colour.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
Possible to separate for recycling or energy recovery if available in your community.
WARNING! Tipping hazard β this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Width: | 89 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Height: | 226,4 cm |
| Side unit IVAR | |
| Article no: | 405.256.28 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 227 cm |
| Width: | 9 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 3,45 kg |
| Weight Net: | 3,30 kg |
| Volume per package: | 8,9 l |
| Cross-brace OBSERVATΓR | |
| Article no: | 101.895.48 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 102 cm |
| Width: | 2 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 0,1 l |
| Shelf IVAR | |
| Article no: | 103.181.64 |
| Packages: | 5 |
| Length: | 83 cm |
| Width: | 30 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,21 kg |
| Weight Net: | 2,21 kg |
| Volume per package: | 4,5 l |
| Box shelf with divider IVAR | |
| Article no: | 005.963.83 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 85 cm |
| Width: | 32 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 5,46 kg |
| Weight Net: | 4,94 kg |
| Volume per package: | 16,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya