IVAR storage system has helped our customers for decades in storage rooms, living rooms and pantries. The box shelf with divider is perfect for pens, notebooks, packaged food or as a display surface.
IVAR box shelf with divider is inspired by classic fruit stands and is great for desk accessories in the home office, packaged food in the pantry or for displaying beautiful items in the living room.
You can remove the divider in the middle if you want a full open box shelf – for example to make space for wider items.
Made of untreated solid pine, a durable natural material which ages beautifully and gains its own unique character over time.
The product will be even more hardwearing and easy to look after if you oil or wax the surface.
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya
To be used on IVAR side units, sold separately.
Fits IVAR storage, depth 30 cm.
| Width: | 83,3 cm |
| Depth: | 30,0 cm |
| Height: | 25,0 cm |
| Max. load: | 30 kg |
| Article no: | 005.963.83 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 85 cm |
| Width: | 32 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 5,46 kg |
| Weight Net: | 4,94 kg |
| Volume per package: | 16,0 l |
Stock availability is updated every 20 minutes
Online
Alam Sutera
Jakarta Garden City
Mal Taman Anggrek
Sentul City
Surabaya